Reklama

Reklama

Kościelna Wieś. Sołectwo istnieje 30 lat

Opublikowano: sob, 13 lut 2021 17:00
Autor:

Kościelna Wieś. Sołectwo istnieje 30 lat - Zdjęcie główne

Sołtys Stefan Maniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mija 30 lat od powstania sołectwa nr III w Kościelnej Wsi. Powstało ono z inicjatywy kilku osób - Henryka Musiała, Stefana Maniewskiego i Henryka Szczupaka. I to właśnie ten ostatni z trójki – został pierwszym sołtysem. Po nim schedę przejął Marian Kałużny, a dziś pierwszym gospodarzem we wsi jest Stefan Maniewski. Miejscowość ma też swojego reprezentanta w radzie – to Adam Musiał.

Reklama

Mieszkańcy sołectwa Kościelnej Wsi III mają powody do świętowania, bo mijają właśnie trzy dekady od kiedy tworzą odrębne sołectwo. I od początku wykazywali aktywność.

Pierwsza wspólna inwestycja 

- Na zebraniu wiejskim, trzydzieści lat temu, zaproponowano budowę sklepu spożywczego na terenie nowo utworzonego sołectwa – wspomina sołtys Kościelnej Wsi III - Stefan Maniewski. I dodaje. - Padło wówczas pytanie: Gdzie sklep ten miałby zostać zbudowany? Wtedy Czesław Tyrakowski bez wahania zaproponował budowę na swojej działce i nie zażądał za to miejsce żadnej zapłaty.

Wszyscy zebrani mieszkańcy zaakceptowali propozycję. Budowę sklepu nadzorowali wcześniej już wspomniani: Henryk Musiał, Henryk Szczupak i Stefan Maniewski. Nie było łatwo, bo zdobycie materiałów budowlanych było wówczas sporym wyzwaniem.

-  Dlatego np. pustaki zrobione zostały we własnym zakresie wspólnymi siłami przez mieszkańców sołectwa. Tynki zostały wykonane przez Czesława Halaka. Głównymi budowniczymi sklepu byli śp. Czesław Tyrakowski i Franciszek Jankowski, ale w prace pomocnicze zaangażowali się wszyscy ówcześni mieszkańcy – wspomina sołtys. I tak sklep wybudowano w czynie społecznym. - I służy on mieszkańcom naszego sołectwa oraz osobą przejezdnym do dziś pod nazwą „Karmelek” – mówi Maniewski. Jestem dumny z mieszkańców. - Chyba na terenie całej  gminy nie ma takiego sołectwa, które by dokonało takiej inwestycji w czynie społecznym.  

Starania o drogę

Sołectwo ciągle się rozwija. - Powstają nowe domy rodzinne i nowe miejsca pracy. Mamy mechaników, lakiernika, pięć dużych firm ogrodniczych i kilkanaście gospodarstw rolnych. Cieszy też, że sołectwo ma dostęp do ułatwiającej życie kanalizacji, gazu ziemnego. Stan dróg gminnych również jest dobry – wylicza Maniewski. Są i bolączki. – To stan głównej drogi we wsi czyli ul. Długiej oraz brak chodnika – stwierdza sołtys. Oczywiście razem z miejscowym radnym dokładają wszelkich starań, by droga ta w możliwie najszybszym czasie została zmodernizowana i by mieszkańcy mogli spacerować niedługo po pięknym chodniku. Na koniec warto nadmienić, że w listopadzie 2019 roku odbył się pierwszy w historii wsi andrzejkowy „Bal Sołtysa”. Może po pandemii uda się wpisać tego typu imprezę na stale w kalendarz wydarzeń tej miejscowości. – A na razie wszystkich mieszkańców sołectwa pozdrawiam – kończy sołtys Maniewski. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.